živé tradice podblanicka
ŘEMESLA A TRADICE MÁME VŠICHNI POD KŮŽÍ, PŘIJĎTE POBEJT….
To už se tak někdy stává, že máte chuť se něčeho pomyslně dotknout, něco zažít, s něčím se zaplést, jen tak si něco pozvat do života.
Řemeslo bylo odjakživa nejen pokladem v českých zemích, ale také a především bylo životní nutností, která udržovala celé chudé kraje při životě a pomáhala rozkvětu i tam, kde do slova a do písmene rostlo na poli jenom kamení.
CHUDÍ, ALE ŠIKOVNÍ ŘEMESLNÍCI JSOU POKLAD
Jen si vzpomeňte na pověsti a pohádky o šikovných, ale k uzoufání chudých řemeslnících. A bylo jedno, jestli pocházejí z krajů šumavských, z kraje okolo Jizery, krkonošských hor, Beskyd, podkrušnohoří či chudé Vysočiny.
Řemesly se to celá staletí v České kotlině nejen hemžilo, ale řemesla měla přesah do okolních zemí, od kterých se mnohé učila a také jim mnohé předávala a vyprávěla o svých dovednostech.
ŘEMESLA PRONIKLA DO NEPŘEBERNÝCH DRUHŮ LIDSKÉ ČINNOSTI
Sklo, plátno, boty, brašny, chov husí, keramika, proutí, švadleny, přadleny, vyšívačky, řezbářství, betlémářství, košíkářství, kovotepectví, malířství, rybníkářství, vinařství, bednářství, vorařství, a k tomu všudy přítomný folklor hudební, to vše vyplňovalo české kraje jako drahokamy a perly. A k tomu si ještě připočtěte neskutečný počet různorodých cechů, mistrů stavebníků, doškářů, kovářů, řezníků, pivovarníků, sladovníků….
Zdálo by se, že prudký nástup moderních technologií navždy vymete řemeslo se vším, co k němu patří z českých vesniček a měst.
ŘEMESLO SE VRACÍ V PLNÉ SÍLE
Řemeslo je ovšem poklad, který má prazvláštní sílu. Tak dlouho se dobývalo do lidských srdcí a myslí, až se v podobách různorodých navrátilo v plné síle a parádě. Jsou to ty opět dnes už známé keramické slavnosti, folklorní lidové tradice, řemeslné jarmarky.
A jelikož se v dnešní době již jen malé procento řemeslníků řemeslem doopravdy živí, je o to úžasnější, že svůj um po pradědkovi, prabábě, dále udržují, předvádí, nenechávají zaniknout, co bylo a je stále krásné.
Od jara do podzimu ožívají plácky, náměstíčka, hrady a zámky, špejchary, muzea, galerie, staré dvorky a průchody neskutečným bohatstvím řemeslného života.
POZVÁNKA NA STAROČESKÝ, ŠEVCOVSKÝ JARMARK, „ PŘIJĎTE POBEJT“
Máme tu čest vás všechny již po jedenácté pozvat na STAROČESKÝ, ŠEVCOVSKÝ JARMARK do Načeradce u Vlašimi. Letos se koná v neděli 22. 6. 2025, od 9:00 do 16:00 hod.
Ševcovství bylo v chudém podblanickém kraji zakotveno téměř v každé chalupě po staletí. A ševci z Načeradce si vydobyli svým umem místo nejprestižnější. Šili střevíce a botky přímo pro císařský dvůr ve Vídni, pro Marii Terezii, v době první republiky dodávali své baletní střevíčky do Národního divadla. Nelitovali nákladných cest do Paříže, aby se naučili novým vzorům.
Přijďte pobejt, užít si ševcovských výstav, ozkusit mnohé z historických řemesel, zazpívat si, zahrát si s dětmi středověké hry, ochutnat regionální speciality.
Těšíme se s vámi se všemi na viděnou v tomto roce 2025
ŽIVÉ TRADICE PODBLANICKA, v.z.